Kontakta oss gärna!

Har du frågor eller undrar något är du alltid välkommen att kontakta oss.
Här hittar du ansvariga medarbetare för varje specifik verksamhet.

Vill du söka jobb hos oss? Besök vår karriärsida.

Camilla Dahlin

Verksamhetschef

0725 25 55 41

camilla.dahlin@betaniahemmet.se

Maria Engman

Verksamhetsutvecklare LSS

0764 92 88 87

maria.engman@betaniahemmet.se

Sara Gustafsson

HR

0722 31 60 01

sara.gustafsson@betaniahemmet.se

Anette Vall

Ekonom

0700 96 72 92

anette.vall@betaniahemmet.se

Camilla Müller

Ekonomiassistent

0703 83 68 02

camilla.muller@betaniahemmet.se

Linn Voldseth

Lönesamordnare

0703 84 76 10

linn.voldseth@betaniahemmet.se

Jessica Tilly

Löneadministratör

0725 32 54 12

jessica.tilly@betaniahemmet.se

Joakim Örngren

Fastighetsansvarig

0791 42 39 09

joakim.orngren@betaniahemmet.se

David Almgren

IT-ansvarig

0725 32 60 66

david.almgren@betaniahemmet.se

Jimmy Karlsson

Kommunikatör

0764 92 93 11

jimmy.karlsson@betaniahemmet.se

Sanna Lindgren

HR-assistent

0791 42 51 56

sanna.lindgren@betaniahemmet.se

 

Camilla Dahlin

Verksamhetschef

0725 25 55 41

camilla.dahlin@betaniahemmet.se

Maria Engman

Enhetschef Hälso- och sjukvårdsteamet

0764 92 88 87

maria.engman@betaniahemmet.se

Samuel Lundström

Enhetschef Pedagogik

0726 01 83 08

samuel.lundstrom@betaniahemmet.se

Harald Gondesen

Kvarnen - Flöjelbergsgatans DV

0791 43 07 91

harald.gondesen@betaniahemmet.se

Sara Gustafsson

Hanssons hus DV - Konferens och service DV

0722 31 60 01

sara.gustafsson@betaniahemmet.se

Jessica Hasselqvist

Båtstenarna - Lingonvägen

0703 23 62 03

jessica.hasselqvist@betaniahemmet.se

Jonatan Goës

Sisjövägen - Hults Gata - Fjordhem

0791 42 94 99

jonatan.goes@betaniahemmet.se

Frida Tornfalk

Sagas - Villekulla - Kållereds DV

0791 43 16 90

frida.tornfalk@betaniahemmet.se

Ann-Louise Lillberg

Havet - Lekullevägen 55 - Badvägens DV

0722 31 65 13

ann-louise.lillberg@betaniahemmet.se

Jennie Bäckman (vik)

Nya Varvets DV - Önnereds DV

0791 42 05 05

jennie.backman@betaniahemmet.se

Helen Melvinsson

Fiolgatan - Brottkärrsvägen

0706 22 03 62

helen.melvinsson@betaniahemmet.se

 

Madelene Alsing

Fiolgatan - Brottkärrsvägen

0739 77 43 98

madelene.alsing@betaniahemmet.se

Therese Andersson

Sagas - Kållereds DV

0702 99 61 22

therese.andersson@betaniahemmet.se

Pontus Jordan

Villekulla

0764 92 70 31

pontus.jordan@betaniahemmet.se

Ulrika Broström

Nya Varvets DV - Önnereds DV

0791 42 99 01

ulrika.brostrom@betaniahemmet.se

Anna Hagstedt

Lingonvägen - Fjordhem - Badvägens DV

0730 44 36 20

anna.hagstedt@betaniahemmet.se

Karl Edfeldt

Båtstenarna - Flöjelbergsgatans DV

0791 42 61 77

karl.edfeldt@betaniahemmet.se

Sandra Lignell

Kvarnen

0791 42 98 79

sandra.lignell@betaniahemmet.se

Annika Lidén

Hanssons hus DV - Konferens och service DV

0725 28 01 10

annika.liden@betaniahemmet.se

Christina Lentini

Hults Gata - Sisjövägen

0736 89 81 24

christina.lentini@betaniahemmet.se

Annika Welin

Havet - Lekullevägen 55

0702 10 78 81

annika.welin@betaniahemmet.se

 

Brottkärrsvägen

Gruppboende LSS - Hovås

031 28 59 47

Båtstenarna

Gruppboende LSS - Askim

031 68 25 65

Fiolgatan

Serviceboende LSS - Västra Frölunda

031 68 16 71

Fjordhem

Gruppboende LSS - Askim

031 28 24 66

Havet

Gruppboende LSS - Askim

031 68 29 42

Hults Gata

Serviceboende LSS - Askim

031 28 65 91

Kvarnen

Gruppboende LSS - Mölnlycke

031 88 28 10

Lingonvägen

Gruppboende LSS - Västra Frölunda

031 45 83 51

Lekullevägen 55

Gruppboende LSS - Askim

031 28 47 61

Sagas

Gruppboende LSS - Kållered

031 795 24 21

Sisjövägen

Gruppboende LSS - Sisjön

031 28 28 14

Villekulla

Gruppboende LSS - Kållered

031 795 26 25

 

Badvägens DV

Daglig verksamhet i Askim

0764 92 76 59

Flöjelbergsgatans DV

Daglig verksamhet i Mölndal

031- 797 57 86

Hanssons hus DV

Daglig verksamhet i Askim

Kusten: 031 68 51 28
Verkstaden: 031 68 39 27

Konferens och service DV

Daglig verksamhet i Askim

031 68 38 93

Kållereds DV

Daglig verksamhet i Kållered

031 795 47 19

Nya Varvets DV

Daglig verksamhet i Västra Frölunda

031 69 30 87
031 29 36 58

Önnereds DV

Daglig verksamhet i Västra Frölunda

031 313 94 23

 

Talia Mendly

Patientansvarig sjuksköterska, PAS

0795 85 58 99

talia.mendly@betaniahemmet.se

Ioan Szeder

Patientansvarig sjuksköterska, PAS

0706 45 24 52

ioan.szeder@betaniahemmet.se

Jimmy Söderström

Patientansvarig sjuksköterska, PAS

0791 43 50 25

jimmy.soderstrom@betaniahemmet.se

Jenny Älvero Dahlén

Arbetsterapeut

0795 85 13 30

jenny.alvero.dahlen@betaniahemmet.se

Claes Norling

Fysioterapeut

0791 43 50 24

claes.norling@betaniahemmet.se

Fax

HSL-teamet

010 150 33 02

Ola Svantesson

Fastighetsskötare

0791 43 166 7

ola.svantesson@betaniahemmet.se

Jerry Börjesson

Fastighetsskötare

0791 43 16 68

jerry.borjesson@betaniahemmet.se

Anders Brandt

Transport

0705 28 94 30

Göran Renkert

Transport

0705 28 94 20

Betaniastiftelsen

031 28 07 02

 
 

Nyheter

Nytt poddavsnitt – LSS 30 år!

Nytt poddavsnitt – LSS 30 år!

I år är det 30 år sedan Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS) antogs. I veckans avsnitt av Betaniapodden firas denna nyblivna 30-åring som ligger till grund för allt vi gör i vårt vardagliga arbete.

2024-04-02


Vill du jobba inom LSS i sommar? Träffa oss på Studiums jobbmässa 20 februari

Vill du jobba inom LSS i sommar? Träffa oss på Studiums jobbmässa 20 februari

Just nu söker vi sommarvikarier till våra boenden och dagliga verksamheter i Göteborgsområdet. Tisdagen den 20 februari kommer vi finnas på plats på Studiums jobbmässa. Här får du möjlighet att träffa och prata med våra erfarna medarbetare.

2024-02-14


Studiebesök från Japan – Från Sapporo till Askim

Studiebesök från Japan – Från Sapporo till Askim

Konnichiwa! Den 26 januari fick vi långväga besök från Sapporo, Japan. En grupp på åtta personer välkomnades till Askim för att se hur vi jobbar på Betaniahemmet.

2024-02-07


närbild av en person som pysslar på Betaniahemmet

Vi drivs utan vinstintresse

Betaniahemmet är en ideell och icke vinstdrivande förening. I över 100 år har föreningen bedrivit verksamhet i Göteborg för personer med funktionsnedsättning och särskilda behov.


Läs mer

Bild text till sociala medier Bild text till sociala medier Bild text till sociala medier Bild text till sociala medier

Kontakta oss

info@betaniahemmet.se
031 28 89 57
Synpunkter och klagomål
Platsförfrågan och rådgivning
Visselblåsning

Om Föreningen

Hem
Om oss
Nyheter
Så jobbar vi

Våra verksamheter

Gruppboende enligt LSS
Daglig verksamhet
Kontakter

Jobba hos oss

Lediga jobb
Så är det att jobba hos oss
Spontanansökan
Prenumerera på jobb

För medarbetare

Logga in

Org nr: 857200-1363

Besök oss

Lekullevägen 6 A, Askim

Postadress

Föreningen Betaniahemmet
Box 1124
436 23 ASKIM